Kosmetyka pośmiertna.  Po co to Zmarłym?

21/12/2021

             W tej kwestii życzenia bliskich są dla nas bezdyskusyjne, jednak staramy się kierować zasadą - nie przedobrzyć!

Zmarli nie powinni wyglądać inaczej niż za życia. Po "przesadzonych" zabiegach wyglądają nienaturalnie i groteskowo. Często trudno ich rozpoznać.

Zbytnia "zachowawczość" też nie jest wskazana. Najczęściej wynika  z rutyny i pośpiechu, ale bywa, że i z braku odpowiednich kwalifikacji, wyobraźni, odpowiedniego wyposażenia czy też doświadczenia personelu pogrzebowego.

Obie sytuacje są niepożądane, dlatego należy szukać tu dobrze wyważonego kompromisu.


Jak to rozumieć?

Z uwagi na bladość i plamy opadowe - puder kryjący na twarzy, uszach, szyi i dłoniach oraz podstawowa kosmetyka paznokci są tu obowiązkowe.

Szerszy wachlarz zabiegów kosmetycznych uzależniony jest przede wszystkim od specjalnych życzeń bliskich, ale nie bez znaczenia pozostaje też wiek, stan ciała oraz szeroko rozumiany "styl" jaki za życia prezentowała dana osoba.


Kobiety.

Mając na uwadze uwarunkowania natury społeczno-kulturowej makijaż pośmiertny kobiety jest co do zasady nieco mocniej eksponowany niż u mężczyzn.

Cienie do powiek, pudry, pomadki do ust oraz konturówki do oczu powinny być na standardowym wyposażeniu każdego tanatopraktyka. Z uwagi na swój specyficzny skład - powinny być to certyfikowane produkty funeralne, które nie "spłyną" w kontakcie zimnej skóry (około 5 stopni) z ciepłym otaczającym ją powietrzem w sali konsolacyjnej.

Z naszego doświadczenia wynika, że specjalne życzenia bliskich co do wyglądu zmarłych kobiet, szczególnie w średnim wieku, ograniczone są jedynie wyobraźnią zlecających. I co najważniejsze - nigdy nikogo nie oceniamy - staramy się spełnić je wszystkie.

Oprócz wzorowanego na zdjęciu makijażu spotykamy się z prośbami o przedłużanie/zagęszczanie rzęs, regulację brwi, koloryzację i stylizację fryzur, przedłużanie/dopinanie włosów, peruki, skomplikowane upięcia, loki bądź prostowanie.

Bardzo często wykonujemy też stylizacje paznokci różnymi technikami.

W makijażu dominują stonowane róże, beże, zieleń, granat i fiolet we wszystkich odcieniach. Paznokcie najczęściej bordo, ecru, beż, fiolet lub wielobarwne artystyczne wzory.


A jeśli brak jest szczególnych życzeń co do wyglądu zmarłej kobiety?

Należy kierować się tu zasadą bardzo stonowanego makijażu. Wystarczą lekkie cienie na powiekach, delikatny kontur twarzy, róże dodające blasku na kościach policzkowych oraz stonowana i kryjąca wysuszone usta pomadka. Uczesanie, którego doczesny "zarys" pojawia się w trakcie suszenia włosów pomaga nam w docelowym wymodelowaniu fryzury. 

Wymagającym uwagi szczegółem jest występujący czasem u zmarłych kobiet tzw. "wąsik". Gdy jest gęsty i mocny to oznacza, że obecny był już za życia, bliscy przywykli do jego obecności i należy go pozostawić. Jeśli jest delikatny - należy go usunąć. Niezmiernie ważnym aspektem u kobiet w każdym wieku są paznokcie u dłoni.  Często widać pod nimi spore zasinienia i jeśli bliscy nie życzą sobie ich kryjącego malowania - wymagają dużego doświadczenia w celu ich specjalistycznego opracowania.


Mężczyźni.

Tu jest prościej. Zawsze podstawowe golenie i kremowanie jeśli zmarły nie posiada wyraźnie zarysowanej brody. Jeśli jest ona gęsta - należy ją estetycznie przyciąć i wymodelować.

Wskazany jest tu "niewidoczny" makijaż kryjący bladość/zasinienia twarzy, uszu, szyi i dłoni.

Docelowe uczesanie zgodne z ujawniającym się jego "zarysem" w trakcie suszenia włosów.

Zdarza się strzyżenie bądź stylizacja wąsów/brody/brwi. Używamy tu żelów do ich układania  oraz sprayów koloryzujących, np. maskujących siwiznę. Tu również obowiązkowa kosmetyka paznokci.

Rzadziej zdarzają się tu życzenia specjalne.